Gå til hovedindhold Spring til søgning Gå til hovednavigation
Menu

Diætisk tilskudsfoder til hurtig hjælp ved fordøjelsesproblemer. Oralade+ Gi Support bruges i perioder med øget væskebehov eller andre udfordringer.

Oralade+ GI Support er yderst velsmagende og drikkes derfor gerne af de fleste hunde og katte - også selvom de har det dårligt.

Oralade gives til hunde og katte som har diarré eller opkast, og har brug for en skånekost. - Hvis din hund/kat ikke er interesseret i en skånekost, vil det i stedet væe ideelt med Oralade+ GI Support som rehydrere og indeholder elektrolytter og giver energi til tarmceller.

Oralade GI+-Supports unikke sammensætning sikrer hurtig optagelse af tarmens celler og er derfor yderst gavnlig i de situationer hvor hunden eller katten ikke har spist det seneste døgn eller længere.

Produktet kan med fordel også fryses ned til isterneringer og lægges i vandskålen, for at øge hundens eller kattens vækseindtag.

Oralade 500ml daglig fodervejledning:

Hund/kat under 3kg = 150ml
Hund mellem 3-8kg = 350ml
Hund mellem 8-20kg = 660ml
Hund over 20kg = 1320ml

Hvert 4. time skal du øge doseringsmængden med 50%

Opbevares tørt og køligt og ikke i direkte sollys. Efter åbning opbevares på køl i 1-3 dage.

Renset vand, dextrosemonohydrat, natriumklorid, kaliumklorid, natriumdihydrogenfosfat, kyllingeleverhydrolysat.

Analytiske bestandele:
Vand 96%, Råprotein 1%, Råfedt 0.1%, Råaske 0.5%, Træstof 0.3%, Kalium 0.08%, Natrium 0.14%, Klorid 0.2%, Fosfor 0.027%, Calcium 0.006%, Xanthangummi 0.12%, L-glutaminsyre 0.19%, Glycin 0.4%, Galacto-oligosaccharid 0.1%, Naturlige aromaer.
Energi: 14 kcal/100 ml.

Holdbarhed efter åbning er 3 døgn i køleskab og evt. rester kan fryses ned og gemmes i op til 1 år.

0 af 0 bedømmelser

Gennemsnitlig bedømmelse på 0 ud af 5 stjerner

Skriv en anmeldelse!

Del dine oplevelser med andre kunder.


Bliv medlem af vores Poteklub

Som medlem af vores Poteklub får du eksklusive rabatter og kampagnetilbud sendt direkte til din indbakke.

Læs mere her