Flexadin Advanced
Support til ledproblemer
Flexadin Advanced
Support til ledproblemer
Flexadin Advanced UCII indeholder det unikke og innovative UCII (ikke denatureret kollagen type 2)
Flexadin Advanced er det mest innovative ledprodukt på markedet til hunde. Det sikrer den mest effektive støtte til hunde med kendte udfordringer i bevægeapparatet. Dette skyldes især indholdet af det unikke UCII – en særlig patenteret form af udenatureret kollagen type II. Adskillige studier de senere år har vist, at dette yder den mest effektive support til udfordret led og det kan anvendes i kombination med smertestillende til de få hunde der måtte have et fortsat behov for dette.
UCII er kollagen der udvindes ved en særlig skånsom proces således dens naturlige form ikke nedbrydes og ændres, hvilket får det til at adskille sig fra den ellers kendte denatureret form der findes i mange andre produkter. At UCII er udenatureret sikrer det kan iværksætte en proces kaldet ”oral tolerance”. Denne proces foregår i fordøjelsessystemet, primært i lymfevævet. Når Intakte UCII molekyler når de ”Peyerske pletter” i tyndtarmen, påbegyndes en kaskade af cellesignalering i immunsystemet. Denne kaskade fra tarmen via immunsystemet ender i leddene, hvorefter der ses positiv effekt på hundes bevægeapparat. Denne proces kan kun foregå med UCII hvorfor Flexadin Advanced er så unikt.
I Flexadin Advanced findes også ekstrakt fra træet Boswellia serrata hvilket sammen med Omega 3 fedtsyrer og antioxidanten vitamin E sikrer sunde og velfungerende led.
Flexadin Advanced er lavet som velsmagende tyggebidder der spises med velbehag af langt de fleste hunde og den kan anvendes af alle hunde der har behov for optimal ledsupport.
Én tyggebid vejer blot 3 gram og produktet er derfor også særdeles velegnet til den overvægtige hund.
Flexadin Advanced fås i poser med 30 eller 60 tyggebider.
Det anbefales at konsultere dyrlæge inden brug.
Indhold:
UC-II, ikke-denatureret kollagen type II (mg) 40
Omega-3-fedtsyrer (% tørstof) 3.98
E-vitamin (IU) 21
EPA (% tørstof) 0.44
Dosering: 1 tyggebid, uanset hundens størrelse.
Pakningsstørrelse: 30 stk og 60 stk
4 af 4 bedømmelser
Gennemsnitlig bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
5 ud af 5 stjerner
Login
4 anmeldelser
9. marts 2023 08.33
Anmeldelse med bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Godt produkt
Det virker
9. marts 2023 08.33
Anmeldelse med bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Godt produkt
Det virker
18. september 2022 05.20
Anmeldelse med bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Fantastisk produkt.
Har brugt det på min 10 (snart 11 ) år gamle hund i to år. Hun har gigt i både hofter og knæ. Efter hun har fået Flexadin får hun næsten ikke smertestillende mere. Hun kan gå ture på 4-5 km uden problemer. Fantastisk produkt
29. juni 2022 07.43
Anmeldelse med bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Flexadin
Vores staffe på 10 år har fået det i ca. 2 år - og det virker, hans begyndende spondylose/slidgigt holdes i skak og han får ikke smertestillende.
| Størrelse: | 30 stk |
|---|
Gennemsnitlig bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Gennemsnitlig bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Gennemsnitlig bedømmelse på 4.3 ud af 5 stjerner
Bliv medlem af vores Poteklub
Som medlem af vores Poteklub får du eksklusive rabatter og kampagnetilbud sendt direkte til din indbakke.
Læs mere her
Gennemsnitlig bedømmelse på 4 ud af 5 stjerner